Track Carnival – Night 2 of 3

15/02/2008

Details of the races and placings as well as overall points follow:

Event 1 – Junior 6 lap scratch

  1. James Lalor
  2. Morgan Clark
  3. Rueben Ballie

Event 2 – B/C 12 lap scratch

  1. Nathan Corrigan
  2. Karen Munro
  3. Darren Williams

Event 3 – A 15 lap scratch

  1. Kane Walker
  2. Phil Gallagher
  3. M. Oakley Browne

Event 4 – Junior 4 lap handicap

  1. James Lalor
  2. Michael Wright
  3. Cy Monk

Event 5 – A/B/C 5 lap handicap

  1. Brett Rollinson
  2. M. Oakley Browne
  3. Nathan Corrigan

Event 6 – Junior 4 lap handicap

  1. James Lalor
  2. Morgan Clark
  3. M. Wight

Event 7 – B/C 12 lap miss & out

  1. Shannon McCurley
  2. Nathan Corrigan
  3. Darren Williams
Event 8 – A 15 points score

  1. Phil Gallagher
  2. Kane Walker
  3. Brett Rollinson

Event 9 – Junior A 6 lap scratch

  1. James Lalor
  2. Michael Wright
  3. Cy Monk

Event 10 – Junior B 4 lap scratch

  1. Ben Patterson
  2. Renae Patrick
  3. Joe Patrick

Event 11 – Teams Pursuit – B Grade

  1. TBD
  2. TBD

Event 12 – Teams Pursuit – B Grade

  1. Paul Yeatman / Brett Rollinson / Kane Walker
  2. Phil Gallagher / M. Oakley Browne / Trev Rollinson / TBD

Event 13 – Juniorย  miss & out

  1. James Lalor
  2. Cy Monk
  3. Morgan Clark

Event 14 – 30 lap motorpace

  1. Brett Rollinson
  2. Phil Gallagher
  3. Shannon McCurley

 

Progressive Points

Seniors Juniors
Brett Rollinson 23 James Lalor 15
Kane Walker 14 Morgan Clark 5
Phil Gallagher 13 M. Wight 5
Trevor Rollinson 11 Cy Monk 4
Callan Barker 9 Ruben Bailie 1
Nathan Corrigan 6
James Henry 6
Rob Monk 4
Shannon McCurley 4
Dave Ballie 3
Scott Keeble 2
M. Oakley Browne 3
Karen Munroe 2
Darren Williams 2

Some of the points need review so hang in there.

Race Details

Race 1

15 lap scratch (5km @ 38.3kph)

Rider Place Time
S. McCurley 1 7:50
B. Rollinson 2 7:50
P. Yeatman 3 7:51
C. Barker 4
T. Rollinson 5
P. Malneil 6

Race 2

7 lap elimination (2.33km @ 40.3kph)

Rider Lap Eliminated
S. McCurley 2nd place
B. Rollinson ?
P. Yeatman 1st place 0:3:27.74
C. Barker 2 to go
T. Rollinson ?
P. Malneil ?

Race 3

3 lap handicap (1km)

Rider Place Time
S. McCurley 0:1:19.96 45.02kph for 1km
B. Rollinson 0:1:19.96
P. Yeatman (40m) 3 0:1:15.76 45.62kph for 960m
C. Barker (40m)
T. Rollinson (80m) 2 0:1:15.44 43.9kph for 920m
P. Malneil (80m) 1 0:1:15.44 43.9kph for 920m

Race 4

3 lap Italian Pursuit (1km)

Team 1 Place Team 2
S. McCurley B. Rollinson
P. Yeatman C. Barker
T. Rollinson P. Malneil
Time: 0:1:20.79 Time: 0:1:18.93
44.56kph 45.61kph

Race 5

21 lap motor pace (7km @ 39.18kph)

Rider Place Time
B. Rollinson 1 0:10:43.22
P. Yeatman 2 0:10:43.75
S. McCurley 3 0:10:44.19
C. Barker 4 0:10:44.52
P. Malneil 5 0:10:44.57
T. Rollinson 6 0:10:46.89

Back to Race List